Dyżur w domu jest czasem pracy tylko wyjątkowo
Do czasu pracy można zaliczyć tylko te dyżury pozazakładowe, w trakcie których pracownik doznaje bardzo znaczących ograniczeń w zarządzaniu wolnym czasem.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 11 listopada 2021 r. (sprawa: C-214/20)
W ostatnim czasie TSUE po raz kolejny zajął się zagadnieniami związanymi z czasem pracy w kontekście pełnienia dyżurów pozazakładowych. Wcześniej, w marcu 2021 r., wypowiedział się już w dwóch wyrokach wydanych w składzie wielkiej izby. Tematyką dyżurów pozazakładowych TSUE zajmował się także w latach poprzednich.
W czym tkwił problem
Obywatel Irlandii był zatrudniony w ochotniczej straży pożarnej. W zakresie obowiązków był zobowiązany do pełnienia dyżurów pozazakładowych. W czasie dyżurów strażak ochotnik nie musiał przebywać w ściśle określonym miejscu, ale w razie wezwania do udziału w interwencji musiał przybyć do remizy w ciągu maksymalnie 10 minut. Strażak musiał uczestniczyć w co najmniej 75 proc. interwencji swojej jednostki. Okres dyżuru pozazakładowego trwał zasadniczo 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Był przerywany jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta